Zwykła żarówka kontra żarówka energooszczędna - porównanie, wyliczenia oraz wpływ na ekologię

Na początku skupmy się na zwykłej żarówce o mocy 60W. Ile prądu zużywa żarówka?

Taka żarówka w ciągu godziny pobiera 0,06 kWh prądu

Jeżeli żarówka świeci się przez jedną godzinę dziennie przez cały rok wówczas:

365 x 60W / 1000 = 21,90 kWh

Przy założeniu że opłata brutto za 1 kWh to 0,60 zł, to rocznie w takim przypadku wydamy 13,14 zł.

Ale ta jedna godzina dziennie nie jest wystarczająca do normalnego funkcjonowania. Przyjmijmy zatem, wyrównując długie zimowe noce i krótsze letnie, że średnio mamy zapaloną żarówkę przez 4 godziny dziennie. Wówczas:

4 x 365 x 60W / 1000 = 87,60 kWh

Czyli, podtrzymując założenia co do ceny prądu, w ciągu roku wydamy w takim przypadku 52,56 zł.

Ile zapłacimy rocznie za 4 godziny używania oświetlenia?

Ale to przecież nie koniec. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez GUS - Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2015 r. przeciętna liczba żarówek w gospodarstwie domowym to 15,7 przy czym żarówek tradycyjnych to 7,4. Zobaczmy ile w takim razie zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe za swoje 7,4 tradycyjne żarówki zapalone przez 4 godziny dziennie:

7,4 x 4 x 365 x 60W / 1000 = 648,24 kWh

Po przeliczeniu na złotówki otrzymujemy kwotę 388,94 zł.

Niestety, żarówki tradycyjne, w dalszym ciągu górują nad wszystkimi innymi żarówkami pomimo, że w roku 2012 Unia Europejska wprowadzała zakaz produkcji i importu tradycyjnych żarówek. Poniższy wykres wskazuje, jakie zróżnicowanie w wyposażeniu w żarówki występowało w gospodarstwach domowych w 2015 r.

Źródło: GUS, Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2015 r

Negatywny wpływ na ekologię

Jeżeli dodamy do tych wyliczeń fakt, że na wyprodukowanie 1 kWh potrzeba ok. 0,44 kg węgla (o kaloryczności 25 MJ/kg) to jedno gospodarstwo, na swoje żarówki potrzebuje ok 285 kg węgla rocznie (spalane oczywiście w elektrowni).

Zgodnie z opracowaniem GUS Prognoza gospodarstw domowych na lata 2016 – 2050  w roku 2020 w Polsce będzie 14,5 mln gospodarstw. Czyli kontynuując obliczenia, 285 kg węgla dla jednego gospodarstwa rocznie x 14,5 mln gospodarstw daje nam 4,13 mln ton węgla.

Oczywiście dla naszych wyliczeń trzeba przyjąć założenie, że są to tylko 4 godziny dziennie (dotyczy to tylko zwykłych żarówek) oraz  że nie zapominamy o wyłączaniu światła.

Alternatywa dla żarówek tradycyjnych – żarówki energooszczędne

Do żarówek energooszczędnych zaliczyć należy m.in.:

Świetlówki energooszczędne – inaczej kompaktowe

świetlówki energooszczędne, najczęściej wyposażone w gwint identyczny jak u żarówek tradycyjnych, a więc pasujący do tych samych opraw oświetleniowych (lamp). Mogą mieć różne kształty, np.: kuliste podobne do żarówek tradycyjnych, rury zwinięte, rury spiralne. Świetlówki kompaktowe należą z zasady do klasy efektywności energetycznej A.

Żarówki LED

Żarówki diodowe (LED - Light Emitting Diode) – lampy LED , potocznie zwane "żarówkami LED", w których źródło światła oparte jest na diodach elektroluminescencyjnych (LED) i umieszczone w obudowie pozwalającej zastosować je w oprawie oświetleniowej przeznaczonej dla żarówek. Lampy LED są praktycznie niewrażliwe na częste cykle włącz/wyłącz, przez co stanowią dobrą alternatywę oświetlenia w miejscach, gdzie często i na krótko zapala się światło, np. toalety lub lampy z czujnikiem ruchu. Cechują się także niezwykle krótkim czasem rozpalenia do jasności 100%. Lampy LED odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną, w tym szczególnie lampy najnowszej generacji, które zaliczają się do klasy A+ i A++.

Podstawowe różnice między świetlówkami energooszczędnymi a żarówkami LED:

·       Świetlówki energooszczędne dają nieco więcej światła niż żarówki LED (wyrażone w Lumenach) ale też potrzebują więcej prądu.

·       Świetlówki energooszczędne potrzebują więcej czasu na rozpalenie do jasności, podczas gdy żarówki LED osiągają 100% niemal natychmiast.

Na co należy zwracać wybierając żarówkę?

  • Należy wziąć pod uwagę miejsce gdzie żarówka będzie wykorzystywana. Jeśli jest to miejsce, w którym potrzeba dużo światła i nie włącza/wyłącza się go często, to dobrym rozwiązaniem będzie świetlówka. W innym przypadku warto zastanowić się nad zakupem żarówek LED.
  • Ilość światła, która jest emitowana przez żarówkę, jest mierzona za pomocą Lumenów (lm). Lumen - jednostka miary strumienia świetlnego w układzie SI. Dla porównania dobrze zapamiętać, że klasyczna żarówka 60W emituje strumień światła o wartości ok. 710 lm a żarówka 100W ok 1300 lm. Tak przez lata dobieraliśmy ilość światła, jakie nam było potrzebne. Jeśli żarówka 60W to za mało, wtedy wkręcaliśmy żarówkę 75 lub 100W. Jeśli chcieliśmy mieć ciemniej, używaliśmy żarówek 40 lub 25 W. Teraz patrzmy na Lumeny. Warto pamiętać, że producenci żarówek energooszczędnych, często zawyżają ilość lumenów jakie generuje żarówka. Więc, kupując żarówkę na miejsce żarówki 60W (710lm), wybierzmy żarówkę energooszczędną, dla której producent wskazał ok. 800 lm lub więcej. Często producenci na opakowaniach porównują moc żarówki energooszczędnej do tradycyjnej np.: 11W = 60W, ale liczba lumenów wskazuje często bardziej na żarówkę 40W. Dobrze jest mieć to na uwadze.
  • Temperatura barwowa - jednostką temperatury barwowej jest Kelwin (K). Żarówki o niższej temperaturze barwowej, oscylującej w przedziale 2000-3000 K (ciepłobiała), będą idealne do sypialni, salonów i innych miejsc, w których chcielibyśmy się zrelaksować lub wypocząć. W miejscach, w których wykonujemy swoje obowiązki, lepsze będą żarówki o temperaturze barwowej mieszczącej się w przedziale 4000-6500K, ponieważ przedział ten zmierza w kierunku temperatury barwowej światła dziennego. Im więcej K, tym bardziej świtało przybiera barwę zimnobiałą lub dzienną.
  • Żywotność żarówki wyrażaną w godzinach - w chwili obecnej producenci na swoich żarówkach umieszczają takie informacje. Są to przedziały rzędu od 10 tys. h do 100 tys. h. Czyli jeśli wymienimy naszą klasyczną żarówkę świecącą 4 h dziennie na żarówkę która wytrzyma 10000 h, to powinna ona wytrzymać blisko 7 lat. Na ile te żywotności są adekwatne do realnej żywotności? To już pozostawię do waszej oceny.
  • Ilość pobieranej energii
  • Rodzaj gwintu - np. wymieniając klasyczną żarówkę na energooszczędną, powinniśmy wybrać żarówkę E27. Typów żarówek jest bardzo wiele, ale nie będziemy ich tu opisywać.

Wyliczenia dla żarówek LED

Aby dokonać porównania wyliczeń z początku artykułu, wybrana została żarówka LED o mocy 7W i 806 lm. Jej cena w dużym supermarkecie to niecałe 10 zł.

W ciągu godziny żarówka pobiera 0,007 kWh prądu.

Jeżeli żarówka świeci się przez jedną godzinę dziennie przez cały rok wówczas:

365 x 7W / 1000 = 2,555 kWh

Przy założeniu, że opłata brutto za 1kWh to 0,60 zł, to rocznie w takim przypadku wydamy 1,53 zł. Widzimy, że w tym przypadku zakup żarówki zwraca się już po roku.

Jeżeli żarówka świeci się przez 4 godziny dziennie. Wówczas:

4 x 365 x 7W / 1000 = 10,22 kWh

Wydamy w takim przypadku w ciągu roku 6,13 zł. Oznacza to że zwróci nam się zakup żarówki energooszczędnej za ok. 50 zł.

Przeciętne gospodarstwo domowe za swoje 7,4 żarówki zapalone przez 4 godziny dziennie:

7,4 x 4 x 365 x 7W / 1000 = 75,628 kWh

Po przeliczeniu na złotówki otrzymujemy kwotę 45,38 zł czyli blisko 340 zł mniej niż w przypadku żarówek klasycznych.

Tu jeszcze jako ciekawostkę dodam jedno wyliczenie. Gdyby nasza żarówka LED świeciła się 24 h na dobę przez 365 dni, wówczas:

24 x 365 x 7W / 1000 = 61,32 kWh

zapłacilibyśmy 36,79 zł. Czyli jest to i tak mniejszy koszt niż koszt żarówki klasycznej zapalonej przez 4 godziny dziennie.

 

A jak wymiana żarówek klasycznych na żarówki LED wpływa na ekologię?

Jedno gospodarstwo na swoje żarówki klasyczne potrzebuje ok 280 kg węgla rocznie, w przypadku naszej żarówki LED jest to już niewiele ponad 33 kg.

Czyli kontynuując obliczenia, 33 kg węgla dla jednego gospodarstwa rocznie x 14,5 mln gospodarstw daje nam 478,5 tys. ton węgla rocznie – czyli ponad 3,5 mln ton węgla nie zostaje spalonych.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że na przykładzie żarówek, udało mi się pokazać, jak używanie nowych energooszczędnych urządzeń i świadome wykorzystywanie energii pozytywnie wpływa nie tylko na nasze finanse, ale przede wszystkim na ograniczenie zanieczyszczania środowiska.

Wniosek jest jeden. Wymieńmy stare żarówki na energooszczędne i gaśmy światło jeśli go nie używamy.

 

Polecamy