Parlament Europejski poparł projekt dyrektywy UE w sprawie zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek od 2021 r.

Zgodnie z komunikatem prasowym Parlamentu Europejskiego w dniu 27.03.2019 r. podpisane zostało wstępne porozumienie w sprawie projektu dyrektywy między Parlamentem i Radą UE w sprawie zakazu sprzedaży plastikowych jednorazówek od 2021 r. Porozumienie poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Projekt przygotowała w ubiegłym roku Komisja Europejska, natomiast PE i Rada UE doszły do porozumienia w grudniu 2018 roku. Pełną treść rezolucji znajdziecie na stronie Parlamentu Europejskiego tu

Ostateczną decyzję o wdrożeniu zmian podejmie Rada Unii Europejskiej.

W wyniku porozumienia planuje się, że następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego do 2021 roku zostaną objęte całkowitym zakazem sprzedaży w UE:

· Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)

· Talerzyki i inne naczynia

· Słomki do napojów

· Patyczki do uszu

· Rączki do balonów

· Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej dla wskazanych wyżej produktów istnieją już dostępne alternatywy w postaci innych materiałów. Dla reszty produktów mających negatywny wpływ na środowisku zatwierdzono szereg innych środków:

· Rozszerzona odpowiedzialność producenta, w szczególności w przypadku przedsiębiorstw tytoniowych, w celu wzmocnienia stosowania zasady „zanieczyszczający płaci”. Ten nowy system będzie miał również zastosowanie do narzędzi połowowych, aby zagwarantować, że producenci, a nie rybacy, poniosą koszty zbierania sieci zagubionych na morzu.

· wyznaczenie minimalnego celu w zakresie selektywnego zbierania butelek na napoje na pułapie 90% do roku 2029 (np. poprzez system zwrotu kaucji)

· wyznaczenie minimalnego celu dla surowców wtórnych w plastikowych na pułapie 25% do roku 2025 i 30% do roku 2030%

· stosowanie wymogów w zakresie etykietowania wyborów tytoniowych, plastikowych kubków, ręczników higienicznych, nawilżonych chusteczek, aby uczulić użytkowników na właściwą utylizację tych produktów,

· podnoszenie świadomości.

Komisja Europejska w uzasadnieniu wskazuje, że ponad 80 proc. odpadów w morzach, oceanach, a także na plażach stanowią tworzywa sztuczne. Wskazane wyżej produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70 proc. wszystkich odpadów morskich. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, a także ryb i skorupiaków, tym samym pojawiają się również w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Szerzej o problemie plastiku w oceanach znajdziecie na stronie Parlamentu Europejskiego tu. Zachęcamy do lektury – niestety fakty są przerażające. Zgodnie z danymi przytoczonymi przez Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego aktualnie około 150 mln ton plastiku znajduje się w morzach i oceanach. Szacuje się, że każdego roku trafia tam kolejne 4,8 – 12,7 mln ton. Tym bardziej działania, o których mowa w przyjętej rezolucji zdecydowanie należy przyjąć za właściwy kierunek.

Polecamy